Vineri a debutat etapa a 18-a a Superligii de fotbal. S-au jucat două meciuri: FC Voluntari – Petrolul și Poli Iași – Farul Constanța.

Farul Constanţa a învins-o pe Politehnica Iaşi cu scorul de 3-2 (3-0), vineri seara, în deplasare, într-un meci din etapa a 18-a a Superligii de fotbal.

Farul a făcut o primă repriză perfectă şi a marcat prin Constantin Budescu (10), Rivaldinho (16) şi Louis Munteanu (45+8).

Poli Iali a dominat repriza secundă, a marcat de două ori, prin Shayon Harrison (56), Alin Roman (64), a avut o bară, prin britanicul Harrison (58) şi a forţat egalarea.

Farul venea după şase etape consecutive fără victorie, patru egaluri şi două eşecuri.

Poli Iaşi era neînvinsă de şase etape, în care avea o victorie şi cinci egaluri.

Într-o altă confruntare care a avut loc tot ieri, FC Voluntari a terminat la egalitate cu Petrolul Ploieşti, 0-0, pe teren propriu.

Gazdele au ratat ocazii de gol prin Doru Andrei (21, 72), Igor Armaş (46, 80), Nicolae Carnat (80), în timp ce Gheorghe Grozav a irosit cea mai mare şansă a oaspeţilor (27).

Ambele formaţii au încheiat meciul în inferioritate numerică, ivorianul Diomande fiind eliminat de la Petrolul (77), iar argentinianul Matricardi (89) de la gazde.

În tur, FC Voluntari a câştigat cu 2-0.

FC Voluntari e neînvinsă de patru etape, în care are două victorii şi două egaluri. Petrolul nu a mai pierdut de nouă etape, în care a obţinut două victorii şi şapte egaluri.

Sursă: Agerpres

Colaj foto: Facebook / FC Voluntari și Farul Constanța

Articolul precedentNicolae Ciucă: În fiecare an, în România avem aproximativ 116 kg de ambalaje pe cap de locuitor, din care se reciclează mai puţin de jumătate. În Dunăre pe zi ajung aproximativ 4,2 tone de ambalaje