SCM Zalău a învins cu 3-1( 25-19,19-25, 32-30, 25-18) pe CSM Arcada Galați, în cea de a doua partidă din sferturile de finală ale play-off-ului Diviziei A1 la volei masculin. Meciul a fost foarte disputat, iar decisiv pentru stabilirea învingătoarei a fost setul 3 al partidei. Cum CSM Arcada a câștigat primul meci, cele două echipe vor disputa partida decisivă la Galați, sâmbătă 1 aprilie.

CSM Galați a început bine primul set și au avut 2-6 și 4-8, dar gazdele au revenit și de la 7-9 s-au distanțat la 13-9. Gălățenii s-au apropiat la 3 puncte, 20-17, dar zălăuannii au reușit să câștige setul inaugural cu 25-19.

În setul al doilea gălățenii au început la fel de bine ca și în primul set, dar de data aceasta nu au mai avut sincope, reușind să se desprindă și la 7 puncte diferență, 6-13, 8-15, 14-21, pentru ca să închidă setul doi la scorul de 19-25, egalând situația la seturi.

Setul al treilea a fost de dramatic și s-a încheiat în prelungiri. Primul punct al setului a fost realizat de gălățeni, apoi gazdele au trecut la conducere, 3-1 și 4-2. Gălățenii au egalat la 4 și au trecut la conducere, 7-8. Gazdele au preluat din nou conducerea și s-au distanțat la 3 puncte, scor 13-10. Gălățenii au realizat apoi 4 puncte la rând și au preluat din nou conducerea în set, 13-14, dar din nou Zalăul a întors rezultatul, 15-14. În continuare s-a mers cap la cap, cu ambele echipe în avantaj pe rând, dar niciuna nereușind să se desprindă la 2 puncte. După mai multe mingii de set ale gazdelor, CSM Arcada a avut prima minge de set la scorul de 29-30, după care gazdele au relizat trei puncte la rând și au câștigat setul al treilea cu 32-30.

Setul 4 a fost echilibrat până a scorul de 8-8. Gazdele s-au desprins apoi la 11-8, 13-9 și 14-10. Gălățenii s-au apropiat la un punct, 14-13, 15-14, 16-15, dar din nou Zalăul s-a distanțat la 4 puncte, scor 21-17. Gălățenii au punctat pentru 21-18, apoi următoarele patru puncte au fost adjudecate de gazde care au înschis setul la scorul de 25-18, și meciul cu 3-1.

Sursa: Realitatea de Galati

Articolul precedentAnca Alexandrescu, anchetă Realitatea PLUS în Delta Dunării – Dezvăluiri despre afacerile dubioase din județul Tulcea
Articolul următorÎncepând de mâine aerul cald tropical va fi înlocuit o masă de aer polar. Se anunță și ninsori