Amenzi de peste 20.000 de lei, aplicate de polițiști și RAR în Sălaj

amenzi
Poliţiştii rutieri, împreună cu inspectori din cadrul Registrului Auto Român, au desfăşurat, pe parcursul a trei luni, la nivel judeţean, 28 de acţiuni pentru verificarea stării tehnice a autovehiculelor.
Echipele de control au verificat buna funcţionare a sistemului de frânare şi a mecanismului de direcţie a autovehiculelor, precum și a instalaţiei de iluminare şi semnalizare.De asemenea, poliţiştii au verificat concordanţa datelor înscrise în certificatul de înmatriculare cu caracteristicile tehnice, precum şi valabilitatea inspecţiei tehnice periodice şi a asigurării obligatorii. "Pentru neregulile constatate, au fost reținute 59 de certificate de înmatriculare și au fost aplicate 88 de sancţiuni contravenţionale, din care trei sancțiuni pentru defecțiuni la mecanismul de direcție, 27 sancțiuni pentru defecțiuni la instalația de iluminare, alte 12 sancțiuni pentru anvelope uzate și 46 au constituit alte abateri (neutilizarea centurii de siguranță, utilizarea telefonului mobil în timpul mersului etc.). Valoarea totală a sancțiunilor este de 22.545 de lei", au precizat reprezentanții Inspectoratului de Poliție Județean Sălaj.Totodată, pentru defecțiuni grave la mecanismul de direcție, poliţiştii au reținut în vederea suspendării și trei permise de conducere. "Astfel de acţiuni vor continua şi în perioada următoare", atenţionează oamenii legii.
Citește și:
- 07:51 - Ana Maria Păcuraru: Frustrarea lui Trump în fața opțiunilor militare limitate împotriva Iranului: între presiune maximă și riscul escaladării regionale
- 07:23 - Peste 5.000 de zboruri au fost anulate pe coasta de est a SUA, în urma ninsorilor puternice
- 07:12 - Atac cu explozibil în centrul Moscovei: un ofițer de poliție ucis și alți doi răniți
- 07:06 - „Reformele sărăciei” scot polițiștii în stradă: PROTEST de amploare de la ora 17.00, la ușa lui Bolojan
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News









_3160d431a9.webp)

