Este oficial! Se ÎNCHID școlile o săptămână din cauza coronavirusului

Este oficial! Se ÎNCHID școlile o săptămână din cauza coronavirusului
Unitățile de învățământ se închid o săptămână. Hotărârea a fost luată în ședința Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență, care a început la ora 16, la sediul Ministerului Afacerilor Interne.
Unitățile de învățământ se închid o săptămână. Hotărârea a fost luată în ședința Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență, care a început la ora 16, la sediul Ministerului Afacerilor Interne.
Luni s-a aprobat închiderea unităților școlare publice din învățământul preșcolar (grădinițe), primar, gimnazial, liceal, post liceal și profesional, începând din data de 11.03.2020. Recomandarea fermă către copii și părinții acestora de a petrece cât mai mult timp la domiciliu, evitând spațiile publice aglomerate.

Școlile din România vor fi închise începând de miercuri, 11 martie, timp de o săptămână. Măsura a fost anunțată într-o conferință de presă, la finalul ședinței Comitetului Național pentru Situații Speciale de Urgență.
Ludovic Orban, premierul interimar, spunea, luni dimineață, că măsura închiderii școlilor nu poate fi luată ușor. „O măsură de închidere a școlilor perturbă și privează elevii în ceea ce privește derularea serviciului educațional. Este o măsură care trebuie pregătită. Puneți-vă întrebarea ce fac copiii care rămân acasă. Există în fiecare familie un membru care să îi supravegheze, dacă nu îi mai ducem la școală? Astfel de măsuri trebuie luate după o analiză serioasă. Avem ca punct de analiză din nou acest punct la discuția de astăzi. Dar nu se pot lua măsuri fără analize serioase. Avem doar 15 cazuri din care 5 s-au vindecat”, a declarat Ludovic Orban, premier interimar, după ședința conducerii PNL. Scrie Realitatea.net

Deasemnea a anunțat că se amână activitățile metodice în perioada 9-20 martie, deasemnea si competițiile sportive și olimpiadele școlare.
Citește și:
- 21:30 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: "Este o nedreptate periculoasă, atât CCR, cât și CNA conduc România în locul poporului român!”- președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











