INSP: 82 de cazuri de infecție cu West Nile

INSP: 82 de cazuri de infecție cu West Nile
10 dintre pacienții diagnosticați cu West Nile au decedat
Crește numărul infectărilor cu virusul West Nile în România. În aproximativ 4 luni, 75 de cazuri au fost confirmate, iar alte 7 sunt probabile, anunță Institutul Naţional de Sănătate Publică.
Din totalul pacienților, 10 au decedat, dintre care 3 doar în județul Ilfov, scrie News.ro. „De la începutul perioadei de supraveghere a infecţiei cu virusul West Nile (06.06.2023) până la data de 12.10.2023 s-au înregistrat 82 de cazuri dintre care 75 cazuri confirmate si 7 cazuri probabile de infecţie cu virusul West Nile. Din aceste cazuri 10 au decedat”, a transmis, joi, INSP. În 48 de cazuri a fost vorba de pacienți bărbaţi, 45 dintre ei fiind din mediul rural. Cele mai multe cazuri, respectiv 11, au fost în Bucureşti, 9 în Satu Mare, câte 8 în Galaţi şi Dolj, câte 7 în Brăila şi Ilfov şi 6 la Iaşi. „Un caz de infecţie cu virus West Nile a avut dublă expunere, atât în municipiul Bucureşti, cât şi în judeţul Tulcea (debut în S 31) şi a fost atribuit jud. Tulcea”, au mai transmis specialiştii.
Din nefericire, 10 dintre pacienții diagnosticați cu West Nile au decedat: Bihor (1), Braila (1), Ilfov (3), jud. Dolj (2), Prahova (1), Satu Mare (1), Sibiu (1).
Specialiştii INSP recomandă populaţiei: să evite expunerea la ţânţari, purtând îmbrăcăminte cu mâneci lungi şi pantaloni lungi, să utilizeze substanţe chimice repelente pentru ţânţari, să împiedice pătrunderea ţânţarilor în casă prin plase de protecţie la ferestre, să asigure desecarea bălţilor de apă din jurul gospodăriei, să îndepărteze recipientele de apă stătută şi gunoiul menajer din gospodărie.
Sursa: digi24.ro
Citește și:
- 10:14 - Toți cei 5 marinari aflați pe remorcherul scufundat în zona Portului Midia, declarați morți
- 09:55 - Ilie Bolojan ar putea să accepte amendamentele PSD, la intervenția lui Nicușor Dan. Ministrul Finanțelor, chemat de urgență la cabinetul premierului – SURSE
- 09:13 - Incendiu la Spitalul Bălăceanca. A fost activat Planul Roșu de intervenție
- 08:27 - Schimbări radicale în Codul Rutier: amenzi mai mari și suspendarea permisului pentru neplată
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











