ISRAEL / MAI MULTE PERSOANE AU FOST RĂNITE ŞI UNA A MURIT ÎNTR-UN ATAC CU ARMĂ DE FOC ÎN BEER ŞEVA

ISRAEL / MAI MULTE PERSOANE AU FOST RĂNITE ŞI UNA A MURIT ÎNTR-UN ATAC CU ARMĂ DE FOC ÎN BEER ŞEVA
"Teroristul a fost neutralizat, iar forţele de poliţie sunt la faţa locului"
Mai multe persoane au fost rănite duminică într-un atac cu armă de foc la Beer Şeva (Beersheva), în sudul Israelului, iar autorul atacului a fost "neutralizat", au anunţat poliţia israeliană şi serviciile de urgenţă, informează AFP.
"Mai multe persoane au fost rănite într-un atac cu armă de foc în staţia centrală de autobuze din Beer Şeva", a anunţat poliţia într-un comunicat.
"Teroristul a fost neutralizat, iar forţele de poliţie sunt la faţa locului", adaugă comunicatul.
Armata israeliană a fost plasată duminică în stare de alertă de teama unor atentate, cu o zi înainte de marcarea unui an de la atacul fără precedent al Hamas pe teritoriul israelian, atac ce a declanşat războiul din Fâşia Gaza.
Magen David Adom, echivalentul israelian al Crucii Roşii, a informat iniţial cu privire la opt răniţi la locul atacului, dintre care o femeie se afla în stare gravă. Ulterior, aceeaşi sursă a anunţat că femeia de 25 de ani a decedat din cauza rănilor suferite, iar numărul persoanelor rănite a fost majorat. "Echipele de salvare au declarat moartea unei femei de 25 de ani şi au evacuat zece răniţi spre spitalul Soroka", a precizat Magen David Adom.
Şapte persoane au fost ucise marţi cu armă automată şi armă albă de către doi palestinieni în Cisiordania ocupată într-o staţie de tramvai din Tel Aviv, în centrul Israelului.
Acest atac de la Telv Aviv, revendicat de Hamas, a fost atacul cel mai sângeros comis de mişcarea islamistă palestiniană pe teritoriul israelian după 7 octombrie.
AGERPRES
Citește și:
- 14:17 - Petrolier grecesc, atacat de o dronă în Marea Neagră. La bord se afla și un marinar român
- 14:07 - MAE anunță atacuri cibernetice asupra platformelor sale. Site-urile eViza și eConsulat, ținta unui atac DDoS
- 13:12 - Alexandra Păcuraru, vicepreședinte AUR regiunea Dobrogea, s-a alăturat apelului lui Călin Georgescu de a planta copaci – FOTO/VIDEO
- 13:03 - Călin Georgescu a plantat copaci, alături de numeroși români care îi sunt alături: Va înflori nădejdea și prosperitatea acestui popor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











