Advertising
Prețurile carburanților continuă să crească. Un plin de rezervor devine din nou un lux
20 sept. 2023, 13:16

Prețurile carburanților continuă să crească. Un plin de rezervor devine din nou un lux
Prețurile la pompă cresc de la o săptămână la alta
Prețurile la pompă cresc de la o săptămână la alta. Dacă în cazul benzinei majorarea este încă suportabilă, în cazul motorinei prețul a crescut cu 16 bani într-o lună. Specialiștii vin cu un scenariu sumbru: carburanții s-ar putea scumpi din nou, în perioada imediat următoare, cu 5%.
Potrivit datelor agregate de portalul peco-online, un litru de motorină s-a scumpit în intervalul 19 august - 19 septembrie cu 16 bani, de la 7,43 lei la 7,59. În aceeași perioadă, un litru de benzină s-a scumpit cu doar 7 bani, de la 7,23 la 7,30 lei. Evoluția reflectă majorarea internațională a cotației petrolului Brent, care a crescut, în interval de o lună, cu aproape 15 %, de la 383 la 439 de lei/baril. Chiar și așa, România se află pe locul al 3-lea în Uniunea Europeană în clasamentul țărilor cu cea mai ieftină benzină, după Bulgaria și Malta.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 18:57 - Cristi Borcea, dezvăluiri incredibile despre intoxicația cu mercur: „Medicii din SUA au rămas șocați”
- 11:39 - Șefa ICCJ, Lia Savonea, acuză un atac "toxic" asupra Justiției, cu scopul de a o controla - VIDEO
- 09:10 - Analiză AEI: 1 din 3 români abia își mai permit energia. Facturile împing familiile spre sărăcie
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News












