Advertising
Sălăjeni, atenţie la igienizarea terenurilor agricole! Risc de incendii
25 oct. 2019, 15:28

incendiu Perii Vadului
Articol scris de Scris de Tesinschi Augusta
Inspectoratul pentru Situaţii de Urgenţă "Porolissum" (ISU) Sălaj recomandă prudenţă mai mare la igienizarea terenurilor prin ardere. Şi asta mai ales dacă terenurile se află în apropierea anexelor gospodăreşti, a locuinţelor, fond forestier etc. În ultimele 24 de ore pompierii sălăjeni au fost solicitaţi să intervină la nu mai puţin de patru incendii la vegetaţia uscată,în localităţile: Fildu de Jos, Bogdana, Panic şi Zalău pe strada Crângului, în apropiere de zona cimitirului. Potrivit reprezentanţiilor ISU Sălaj, condiţiile meteo de vânt şi resturile vegetale abundente şi uscate au făcut ca focul să se propage cu mare rapiditate în ciuda intervenţiei prompte a pompierilor şi al serviciilor voluntare pentru situaţii de urgenţă, focul ameninţând locuinţe, anexe, livezi, şi fond forestier.
Citește și:
- 15:50 - Complot dejucat în Serbia: doi bărbați, suspectați că plănuiau asasinarea lui Vučić
- 21:07 - Secția de Pediatrie a spitalului din Mangalia, ÎNCHISĂ după ce singurul medic și‑a luat concediu prelungit. Părinții revoltați cer găsirea unei soluții
- 19:35 - Ministrul Sănătății, după moartea la școală a adolescentului din Bacău: „Nu apăr pe nimeni. Posibile greșeli, dacă s-a greșit vor fi sancțiuni”
- 18:47 - Scandal uriaș la AJVPS Vâlcea. Acuzații de abuzuri, intimidări, braconaj, sclavagism și afaceri cu hrana animalelor - DOCUMENTE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News














