VOLODIMIR ZELENSKI: DISCUȚII DESPRE O POSIBILĂ ÎNTÂLNIRE CU VLADIMIR PUTIN

VOLODIMIR ZELENSKI: DISCUȚII DESPRE O POSIBILĂ ÎNTÂLNIRE CU VLADIMIR PUTIN
Negociatorii ruşi au „început să discute” cu partea ucraineană
Președintele ucrainean Volodimir Zelenski a declarat vineri că în timpul negocierilor din această săptămână între delgațiile Ucrainei și Rusiei de la Istanbul s-a discutat și o posibilă întâlnire cu Vladimir Putin.
Ucraina a făcut dintr-o astfel de reuniune, la care ar dori să-l vadă participând şi pe preşedintele american Donald Trump, un obiectiv al negocierilor pentru încheierea invaziei ruse care durează de peste trei ani.
Ucraina și-ar dori ca la reuniune să participe și președintele american Donald Trump.
Și Vladimir Putin a dat de înțeles că ar fi dispus să participe la o astfel de reuniune sau summit, dar doar în „faza finală” a negocierilor, care până în prezent s-au soldat fără prea multe rezultate concrete, cu excepţia schimburilor de prizonieri de război.
„Trebuie să punem capăt acestui război, ceea ce probabil va începe cu o reuniune a liderilor”, a declarat Zelenski, în cadrul unei întâlniri cu jurnalişti.
Partea rusă are rețineri
Negociatorii ruşi au „început să discute” cu partea ucraineană, a indicat Zelenski, apreciind că este vorba de un „progres spre un fel de format de întâlnire”.
Partea rusă nu pare însă optimistă cu privire la posibilitatea unei întâlniri iminente.
„Întâlnirea trebuie pregătită cu atenţie. Doar astfel va avea sens”, a afirmat şeful delegaţiei ruse, Vladimir Medinski, citat de agenţia de presă rusă TASS.
În timp ce discuţiile între cele două părţi, cu cereri radical diferite, au dat până acum puţine rezultate, Rusia continuă să înainteze treptat în unele sectoare ale frontului.
„Ei încearcă într-adevăr o străpungere (a liniei frontului). Dar nu au realizat progrese majore”, a asigurat preşedintele ucrainean.
Citește și:
- 18:58 - Mitul „administratorului model” Ilie Bolojan, spulberat de Curtea de Conturi
- 16:54 - Reacția lui Raed Arafat după ce un medic a fost agresat într-un spital din Maramureș
- 16:50 - Viscolul închide drumuri și lasă localități fără electricitate
- 15:26 - STB, „gaura neagră” a Capitalei: 10.000 de angajați și o politizare cronică pe banii bucureștenilor
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News
_4f88515c25_a3b9209761.webp)










