Dublul campion european şi mondial David Popovici a câştigat, vineri, titlul naţional în proba de 400 m liber, la Campionatele Naţionale de înot în bazin de 50 m găzduite de Complexului Sportiv de Nataţie Otopeni.

David Popovici a câștigat medalia de aur în cadrul probei de 100 m liber, la Campionatul Național desfășurat la Otopeni. Înotătorul a scos un timp de 47.61 de secunde, sub baremul de calificare la Olimpiadă (48.34 de secunde), anunță Comitetul Olimpic și Sportiv Român.

Campionatul Național se va încheia duminică. Până acum, David Popovici s-a mai impus în probele de 400 m liber, 50 m liber, 100 m spate și 50 m fluture.

Popovici a mai participat și la ediția din 2020 a Jocurilor Olimpice, desfășurată la Tokyo.

David Popovici a stabilit recordul mondial la proba de 100 m liber, la Campionatul European din august anul trecut. El a terminat cursa cu timpul de 46.86 de secunde.

Articolul precedentDeținătorii de animale din Surduc, verificați de polițiști! Au fost aplicate amenzi de peste 6.000 de lei
Articolul următorTradiții de Florii! Ce trebuie să faci ca să-ți meargă bine tot anul