Bărbat din Sălaj reţinut de două ori în decursul a două luni | Ce a făcut

Bărbat din Sălaj reţinut de două ori în decursul a două luni | Ce a făcut
Bărbat reţinut pentru a doua oară
Miercuri, 30 iunie, poliţiştii de investigații criminale din cadrul Poliției Municipiului Zalău au reţinut un bărbat, în vârstă de 58 de ani, bănuit de săvârşirea unei infracţiuni de furt, faptă comisă pe raza municipiului Zalău.
La data de 27 iunie, bărbatul ar fi pătruns în incinta unui imobil, aflat în construcție, de unde ar fi sustras mai multe unelte.
Un echipaj al jandarmeriei l-a depistat în apropierea locului faptei, având bunurile sustrase asupra sa.
În urma probatoriului administrat, în sarcina bănuitului s-a reținut că, duminică 27 iunie, în jurul orei 13:00, acesta ar fi pătruns într-un imobil aflat în construcție, de unde ar fi sustras mai multe unelte.
Bunurile găsite asupra bărbatului au fost ridicate și predate persoanei prejudicate.
Față de bărbatul de 58 de ani, din Zalău, polițiștii au dispus, în cursul zilei de ieri, măsura reținerii pentru 24 de ore, urmând să fie prezentat în fața instanței de judecată cu propunere de arestare preventivă.
De precizat faptul că, la data de 09 mai, polițiștii au luat măsura reținerii pentru 24 de ore față de același bărbat, fiind bănuit de comiterea infracțiunii de furt calificat, constând în aceea că, în cursul aceleiași zile, ar fi pătruns prin efracție într-un depozit de pe raza municipiului Zalău de unde a sustras mai multe bunuri.
La data de 10 mai, procurorul a dispus față de bărbat măsura preventivă a controlului judicar pentru o perioadă de 60 de zile, stabilind în sarcina acestuia mai multe obligații.
Cercetările sunt continuate de Biroul de Investigații Criminale, sub supravegherea Parchetului de pe lângă Judecătoria Zalău, sub aspectul săvârşirii infracţiunii de furt.
Sursa: Realitatea de Salaj
Citește și:
- 08:21 - CNAB: Traficul aerian se desfășoară în condiții de iarnă, conform programului de zbor
- 08:15 - CNAIR: Nu mai sunt sectoare de drum închise sau restricționate din cauza condițiilor meteorologice
- 08:02 - Trafic de coșmar spre Vama Giurgiu. Coloana de vehicule de pe DN5 măsoară 14 kilometri
- 07:55 - Sistemul RO-Alert devine „mai prietenos”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News









_4f88515c25_a3b9209761.webp)

