GEORGE SIMION: GUVERNUL BOLOJAN NU VA REZISTA NICI MĂCAR UN AN. CELE 4 PARTIDE AU FĂCUT ALIANȚĂ DOAR PENTRU CIOLAN

GEORGE SIMION: GUVERNUL BOLOJAN NU VA REZISTA NICI MĂCAR UN AN. CELE 4 PARTIDE AU FĂCUT ALIANȚĂ DOAR PENTRU CIOLAN
Liderul suveraniștilor, George Simion, crede că noul Guvern nu are șanse să reziste nici măcar un an
Liderul suveraniștilor, George Simion, crede că noul Guvern nu are șanse să reziste nici măcar un an.
Președintele AUR spune că cele patru partide de guvernare sunt unite doar de dorința de a fi la putere.
De altfel, liderul opoziției critică dur faptul că, pentru prima dată, un premier va avea în subordine 5 vicepremieri, deși Ilie Bolojan pregătește creșteri de taxe pentru români.
"Acestui cvartet de partide politice nu îi dau sanse sa reziste nici macar un an. Ar trebui sa fie uniti si de altceva, nu doar de dorinta de ocupa functii ministeriale si a fi la ciolan.
Ii desparte ideologia, in primul rand. USR este undeva intr-o zona de extremă-stânga, cu woke, similar cu ce e la Partidul Democrat in Statele Unite, si la Renew, la Macron. PSD, PNL și UDMR sunt partidele clasice, post-decembie, care au ruinat Romania. Nu exista dorinte reformatoare, asa cum pretinde Bolojan, vor bloca orice concediere daca vor fi afectati, s-a vazut lucrul asta la asa-zisa reforma de la Senat pe care a incercat-o Bolojan, unde majoritatea celor eliminati de la Senat si-au gasit refugiul prin detasare, transfer, in alte institutii.
Daca voiau sa faca ceva si chiar transmiteau un semnal de insanatosire a societatii, nu puneau 5 vicepremieri. Pentru ce?! Intelege toata lumea: ca sa aiba sinecuri, sa isi dubleze leafa de parlamentari cu leafa de vicepremier", a spus George Simion.
Sursa: Realitatea din AUR
Citește și:
- 08:09 - Kremlinul: Putin se poate întâlni cu Zelenski doar pentru finalizarea acordului privind conflictul
- 08:04 - Tensiuni în Ormuz. Iranul capturează două nave și menține blocada: cum răspunde Washingtonul
- 08:01 - Miniștrii PSD, așteptați să își dea DEMISIA din Guvern: cu cine ar putea fi înlocuiți.
- 07:53 - Scenariu de dezescaladare în criza politică: PSD ar putea sesiza CCR, după ce demisionează. Se ia în calcul numirea unui premier independent - SURSE
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News














