Peste 700 de sancțiuni, aplicate de polițiștii sălăjeni

Peste 700 de sancțiuni, aplicate de polițiștii sălăjeni
Ce nereguli au depistat oamenii legii
În primele două luni ale acestui an, polițiștii rutieri au acționat, la nivel județean, verificând modul în care conducătorii auto şi pasagerii folosesc centura de siguranță și dispozitivele de fixare în scaune pentru copii. Au fost aplicate peste 700 de sancțiuni.
"În perioada 1 ianuarie-29 februarie a.c., polițiștii rutieri au desfășurat mai multe acţiuni de verificare a respectării normelor referitoare la utilizarea centurii de siguranţă și a dispozitivelor de fixare omologate", au precizat reprezentanții Poliției Sălaj.
În urma abaterilor constatate, polițiștii sălăjeni au aplicat 721 de sancțiuni contravenționale. Dintre acestea, 623 au fost aplicate pentru neutilizarea centurii de siguranţă, 96 pentru folosirea telefonului mobil în timpul mersului şi două pentru neutilizarea dispozitivelor de fixare în scaune pentru copii, iar diferența au constituit alte abateri.
"Centura de siguranţă are rolul de proteja pasagerii autoturismului, inclusiv şoferul. O funcţie esenţială a acesteia este aceea că reduce riscul accidentării la coloana vertebrală, întrucât, la momentul impactului, te va ţine nemişcat, în scaunul maşinii, cu spatele drept. De asemenea, prin purtarea centurii se exclude riscul părăsirii autoturismului în momentul unui impact", reamintesc reprezentanții IPJ Sălaj.
Citește și:
- 14:16 - Statul ne scoate la tablă ca să vadă tot cartierul cine a sărit peste plata impozitului
- 14:07 - Scandal pe Aeroportul Otopeni. O mamă acuză un tratament abuziv
- 14:03 - SURSE Văduva lui Gabriel Cotabiță, administrator la un salon de masaj unde se practica prostituția
- 13:19 - Zeci de familii, captive în propriile case după alunecările de teren
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











