Un sălăjean, prins beat criță la volan, a încercat să se "înțeleagă" cu polițiștii! S-a ales cu dosar penal și pentru dare de mită

Un sălăjean, prins beat criță la volan, a încercat să se "înțeleagă" cu polițiștii! S-a ales cu dosar penal și pentru dare de mită
Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Nușfalău au depistat, marți, în trafic un bărbat cu alcoolemie, iar acesta, pentru a scăpa de dosarul penal
Polițiștii Secției 7 Poliție Rurală Nușfalău au depistat, marți, în trafic un bărbat cu alcoolemie, iar acesta, pentru a scăpa de dosarul penal, a încercat să-i corupă, oferindu-le bani.
Potrivit IPJ Sălaj, marți dimineața, la ora 05:05, polițiștii au oprit în trafic pe Drumul Județean 110E, în localitatea Făgetu, un autoturism, la volanul căruia a fost identificat un bărbat de 42 de ani din comuna Plopiș.
Bărbatul emana halenă alcoolică, astfel că a fost condus de polițiști la sediul secției pentru a fi testat cu aparatul alcooltest. Pe traseu, acesta a încercat să se „înțeleagă” cu oamenii legii pentru a nu fi testat și văzând că nu reușește, acesta a aruncat în autospecială două bancnote a câte 200 de lei fiecare.
La sediul secției, bărbatul a fost testat, iar rezultatul a fost 0,96 mg/l alcool pur în aerul expirat.
În conformitate cu procedurile în vigoare, acesta a fost condus la cea mai apropiată unitate medicală unde i-a fost prelevată o mostră biologică de sânge, în vederea stabilirii alcoolemiei.
Pe durata procedurii de prelevare mostre biologice, bărbatul a încercat din nou să le ofere polițiștilor, în prezența unui cadru medical, trei bancnote a câte 200 de lei fiecare pentru a nu-și îndeplini atribuțiile de serviciu.
Polițiștii au refuzat mita, au întocmit dosar penal pentru conducere sub influența alcoolului și au sesizat fapta la Direcția Generale Anticorupție- Serviciul Județean Anticorupție Sălaj. Astfel, polițiștii D.G.A., sub coordonarea procurorului de caz desfășoară activități pentru administrarea probatoriului și luarea măsurilor legale.
Sursa: Realitatea de Salaj
Citește și:
- 21:28 - Kanye West, interzis în Marea Britanie din cauza declarațiilor antisemite. Festivalul Wireless, anulat
- 21:08 - A murit Mircea Lucescu. Cariera uriașă a celui mai titrat antrenor român
- 21:02 - Călin Georgescu, mesaj crucial după retragerea licenței Realitatea Plus: „Un abuz și o nedreptate periculoasă. Ora 20:55, președintele interzis de Sistem, în direct la Culisele Statului Paralel - LIVE TEXT
- 20:11 - George Simion, mesaj de forță de la tribuna Parlamentului: „Voi, puterea, ați închis Realitatea Plus”
Mai multe articole despre
Urmărește știrile Realitatea de Salaj și pe Google News











